شعبه اشرفی اصفهانی

پایین تر از مرزداران

شعبه جنت آباد

جنت آباد جنوبی، نرسیده به کاشانی

تلفن های تماس

۰۲۱-۴۴۰۰۳۴۵۴ ۰۲۱-۴۴۰۶۸۶۳۸

شعبه اشرفی اصفهانی

پایین تر از مرزداران

شعبه جنت آباد

جنت آباد جنوبی، نرسیده به کاشانی

تعداد نت های موسیقی چند تاست؟

خانه » تعداد نت های موسیقی چند تاست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که تعداد نت های موسیقی چندتاست؟ اگر شما هم فکر میکنید در موسیقی 7 نت وجود دارد، این مطلب را تا انتها بخوانید تا با هم به جواب این سوال برسیم.

نت موسیقی چیست؟

اولاً باید بدانید نت موسیقی، به هر صدایی گفته می شود که دارای فرکانس معین و تعریف شده باشد. اما این فرکانس معین، بسته به سبک موسیقی، می توانید مقادیر متفاوتی داشته باشد. بنابراین تعداد نت های موسیقی در هر سبک متفاوت است.

پس بیایید سوالمان را با کمی تغییر دوباره بپرسیم:

در هر سبک موسیقی، تعداد نت های موسیقی چندتاست؟

 در موسیقی کلاسیک و پاپ تعداد نت های موسیقی چندتاست؟

موسیقی کلاسیک و پاپ اگرچه از نظر سبک و ماهیت تفاوت فاحشی دارند، اما نت های مورد استفاده در هر دو سبک مشترک است. اما تعداد نت های مستقل در سبک کلاسیک و پاپ )برخلاف تصور عمومی که گفته می شود 7 نت داریم) درواقع 12 تا است! و باید بدانید این تعداد نت های مستقل است و تعداد کلی نت ها خیلی بیشتر از این است. خلاصه این مطالب را می توان در جمله زیر بیان کرد:

تعداد نت های موسیقی کلاسیک [و پاپ] در هر اکتاو 12 نت است.

این نت ها را می توان در دو دسته اصلی و فرعی تقسیم کرد. نت های اصلی درواقع همان نت هایی هستند که با شستی (کلاویه) های سفید پیانو اجرا می شوند. تعداد این نت ها 7 تا است و نام آن ها به ترتیب زیر است: (اسم های داخل پرانتز، اسم لاتین نت ها است)

دو (C) – ر (D) – می (E) – فا (F) – سل (G) – لا (A) – سی (B)

علاوه بر اینها، در هر اکتاو 5 نت فرعی وجود دارد. ان نت ها همان صداهایی هستند که به وسیله کلاویه های مشکی پیانو نواخته می شوند. هریک از نت های فرعی 2 اسم متفاوت دارند که در قطعات و شرایط مختلف، هر یک از این دو اسم ممکن است به کار بیایند. محل قرارگیر این نت ها، بین نت های اصلی است. نام این نت ها عبارتند از:

دو-ویِز / ر-بمُل (C# / Db)
ر-دیز / می-بمل (D# / Eb)
فا-دیز / سل-بمل (F# / Gb)
سل-دیز / لا-بمل (G# / Ab)
لا-دیز / سی-بمل (A# / Bb)

البته این نت ها مجددا در اکتاو بعد با همین ترتیب ادامه می یابند و در نتیجه تعداد کلی نت ها، بستگی به تعداد اکتاو های موسیقی دارد. معمولاً در موسیقی 7 اکتاو وجود دارد که در نتیجه تعداد کلی نت ها حدود 80 الی 90 نت خواهد بود.

ترتیب قرارگیری این نت ها در دو کتاو  از کلاویه های پیانو به شکل زیر است. ساز پیانو 7 و یک چهارم اکتاو وسعت صوتی دارد.

تعداد نت های موسیقی چند تاست

سایر سبک های موسیقی

اما در سایر سبک های موسیقی تعداد نت های موسیقی چندتاست؟ در سایر سبک ها، تعداد نت ها می تواند متفاوت باشد. مثلاً در دستگاه های موسیقی سنتی ایرانی، علاوه بر 12 نت نام برده شده در موسیقی کلاسیک، نت های دیگری نیز وجود دارد. این نت ها که معمولا با پسوند های “کُرُن” و “سُری” نامگذاری می شوند، درواقع بین نت های موسیقی کلاسیک جای میگیرند. تعداد نت های موسیقی در موسیقی سنتی، طبق نظریه دکتر مهدی برکشلی 22 تا و طبق نظریه علینقی وزیری 24 تا است. البته طبق نظریه پروفسور هرمز فرهت با نام نظریه دستگاه های انعطاف پذیر، تعداد این نت ها هر مقداری بین نتهای موسیقی کلاسیک میتواند باشد و عملاً غیر قابل شمارش است. این نظریه تا امروز دقیق ترین نظریه در پاسخ این سوال است که تعداد نت های موسیقی چندتاست؟


طرز شمارش نت ها  |  تفاوت سلفژ و صداسازی  |  آموزشگاه موسیقی دنگ دنگ

این صفحه را به اشتراک بزارید.
Share on Facebook
Share on X
Share on Telegram
Share on WhatsApp
Share on Linkdin
Share on Pinterest
نویسنده