تفاوت سلفژ و صداسازی چیست؟

ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که تفاوت سلفژ و صداسازی چیست؟ در این مطلب سعی کرده ایم با زبانی سازه به این سوال پاسخ دهیم و آنچه این دو مبحث موسیقی را متمایز می کند بررسی کنیم.

تفاوت سلفژ و صداسازی چیست

تفاوت سلفژ و صداسازی

1. تفاوت در جایگاه

جایگاه سلفژ ذهن و قسمتی از مغز است که وظیفه آن ادراک موسیقی است. اما جایگاه صداسازی، حنجره است. به بیان دیگر، سلفژ تقویت قوه ادراک فرد از موسیقی و یا همان “گوش موسیقی” افراد است. درحالیکه که صداسازی، نحوه صحیح استفاده از حنجره و دیافراگم و عضلات درگیر در ساخت صدا است.

2. سخت افزار موسیقی و نرم افزار موسیقی

می توان گفت سلفژ، نرم افزار موسیقی افراد است و سلفژ سخت افزار آن. به عبارت دیگر در سلفژ، فرد از لحاظ ذهنی آمادگی یادگیری موسیقی را به دست می آورد. در حالیکه صداسازی، صرفاً تقویت سخت افزار فرد برای خوانندگی و همچنین دکلمه و گفتار است. بنابراین، دیگر تفاوت سلفژ و صداسازی، در ماهیت آن ها است.

3. عمومیت و شخصیت

تفاوت دیگر سلفژ و صداسازی این است که سلفژ، یک درس عمومی برای کلیه افرادی است که قصد دارند موسیقی بیاموزند. چه در زمینه خوانندگی، نوازندگی، آهنگسازی، رهبری ارکستر و … . اما صداسازی صرفاً مختص افرادی است که قصد دارند هنر خوانندگی را باموزند یا در زمینه گویندگی و تکنیک های گفتار تسلط پیدا کنند.

4. مثالی برای درک بهتر تفاوت سلفژ و صداسازی

اگر انسان را به یک ساز تشبیه کنیم، می توان گفت سلفژ مانند کوک کردن ساز است. در حالی که صداسازی، مثل تعمیر و رگلاژ ساز و همچنین آماده سازی آن از لحاظ فیزیکی است. به بیان دیگر در سلفژ، ذهن نت های موسیقی را درک کرده و دقیق تر اجرا و تخیل می کند. درحالی که در صداسازی، فارغ از بحث موسیقی، فرد شیوه صحیح تولید صدا توسط حنجره را می آموزد.

توضیحات بیشتر درباره تفاوت سلفژ و صداسازی

کارشناسان ما در آموزشگاه موسیقی عرفان نادریان، آماده ارائه مشاوره ها و راهنمایی های تخصصی به شما عزیزان هستند. کافی است با ما تماس بگیرید و در جلسه مشاوره رایگان با اساتید ما شرکت کنید.

کلاس های سلفژ و صداسازی

برای شرکت در کلاس های سلفژ و صداسازی آموزشگاه موسیقی عرفان نادریان، می توانید به قسمت ثبت نام آنلاین مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تماس با آموزشگاه، درباره شرکت در این کلاس ها و شرایط آن اطلاعات بیشتر کسب کنید.


ببینید >>>>>> طرز شمارش نت ها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس تلفنی