شکل نت های موسیقی

در این مطلب قصد داریم با شکل نت های موسیقی آشنا شویم. پیش از آن بیایید ببینیم اساساً نت های موسیقی چه ویژگی هایی دارند و شکل نت های موسیق به کدام یک از این ویژگی ها مربوط است.

ویژگی های نت های موسیقی

چهار ویژگی اصلی نت های موسیقی و نحوه مشخص کردن هر ویژگی عبارت است از:

زیر و بمی > محل قرارگیری نت و کلید

زیر و بمی نت ها مهم ترین ویژگی نت موسیقی است که گاهی به آن زیرایی گفته می شود. این ویژگی را به وسیله محل قرارگیری نت بین خطوط حامل و همچنین کلید آن خط حامل مشخص می کنند. برای آشنایی بیشتر با این ویژگی، روی این لینک کلیک کنید.

ارزش زمانی> شکل نت های موسیقی

ارزش زمانی یا دیرند، ویژگی دیگر نت های موسیقی است. این خصوصیت به مدت زمان اشغال شده توسط نت اشاره دارد. به بیان دیگر:

شکل نت های موسیقی نشاندهنده ارزش زمانی آن است.

البته به جز شکل نت ها، عوامل دیگری مانند وزن یا میزان نما یا کسر میزان قطعه و همچنین سرعت قطعه نیز در تعیین دقیق این ویژگی تاثیرگذار هستند.

در ادامه، شکل نت ها به همراه نام هریک را در تصویر زیر می بینید.علاوه بر آن، مدت زمان اشغال شده توسط هر نت (که به عدد پایینی یا مخرج کسر میزان بستگی دارد) نیز در جدول آورده شده است. برای آشنایی بیشتر، به صفحه طرز شمارش نت های موسیقی مراجعه کنید.

شکل نت های موسیقی

قدرت صوتی (دینامیک) > علائم

قدرت صوتی همان میزان بلندی یا ولوم صدا است. این ویژگی نیز بسته با سازی که با آن اجرا میکنیم، با مکانیزم خاص خود قابل کنترل است. برای نمایش این ویژگی از علائم مربوط به دینامیک کمک میگیریم.

رنگ صوتی (تمبر) > علامتی ندارد!

رنگ صوتی یا تمبر، عبارت است از ساز یا خواننده ای که قرار است نت موسیقی را اجرا کند. به بیان دیگر یک نت موسیقی ممکن است توسط چند منبع مختلف صدا (سازهای مختلف، حنجره انسان و …) قابلیت اجرا داشته باشد که تفاوت آن در رنگ صوتی آن است. مشخص کردن این ویژگی نیاز به علامت خاصی ندارد و ارتباطی با محل قرارگیری، علائم یا شکل نت های موسیقی ندارد. بسته به سازی که موسیقی را برای آن نوشته ایم، تمبر نت ها می تواند متفاوت باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس تلفنی