شعبه اشرفی اصفهانی

پایین تر از مرزداران

شعبه جنت آباد

جنت آباد جنوبی، نرسیده به کاشانی

تلفن های تماس

۰۲۱-۴۴۰۰۳۴۵۴ ۰۲۱-۴۴۰۶۸۶۳۸

شعبه اشرفی اصفهانی

پایین تر از مرزداران

شعبه جنت آباد

جنت آباد جنوبی، نرسیده به کاشانی

زیر و بمی (زیرایی) نت های موسیقی

خانه » زیر و بمی (زیرایی) نت های موسیقی

زیر و بمی نت های موسیقی (Pitch)

زیر و بمی نت های موسیقی

در بخش الفبای نت های موسیقی گفتیم زیر و بمی (Pich) مهمترین ویژگی هر نت موسیقی است که با فرکانس آن نت نسبت مستقیم دارد. پیرامون ارتباط زیر و بمی نت های موسیقی با فرکانس (بسامد) آن، بیشتر بحث خواهیم کرد. اما پیش از آن، نحوه نمایش زیر و بمی نت ها در خط و زبان موسیقی را با هم بررسی می کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا یک بار برای همیشه،زیر و بمی نت های موسیقی را بیاموزیم. 

برای نمایش دقیق میزان زیر و بمی نت موسیقی در تئوری موسیقی، از 4 عنصر نام نت ها، علائم تغییر دهنده، خطوط حامل و مفهومی با نام اکتاو (هنگام) استفاده می کنیم. اما چگونه با این 4 عنصر، میزان دقیق زیر و بمی نت را می توان تعیین کرد؟

نمایش زیر و بمی نت های موسیقی در تئوری

نمایش زیر و بمی نت های موسیقی، به دلیل گستردگی بالای مقادیر، نیازمند علائم دقیق و معین است. در ادامه، تک تک این علائم را بررسی کرده و مفصلا توضیح می دهیم.

نام نت های موسیقی

نام گذاری نت های موسیقی، به دلیل تعداد بالای زیر و بمی نت های موسیقی، بر اساس مفهومی با نام اکتاو صورت می گیرد. این مفهوم، نت ها را در دسته های 12 تایی دسته بندی می کند. از میان این 12 نت در هر اکتاو، 7 نت را نت های اصلی و 5 تای دیگر را نت های فرعی می نامیم. نام نت های اصلی عبارتند از:

دو (C) – ر (D) – می (E) – فا (F) – سل (G) – لا (A) – سی (B)

حروف لاتین داخل پرانتز، نام لاتین نت ها است که در بسیاری از کشورها، از این نام ها استفاده می شود. همچنین معمولاً برای نمایش گام های موسیقی و آکوردها، این اسامی را به کار می بریم.

اما گفتیم در هر اکتاو، علاوه بر 7 ت اصلی، 5 نت فرعی نیز وجود دارد. این نت ها دارای نام مستقلی نیستند. در واقع هر یک از این نت ها، در جایگاه یکی از نت های اصلی می نشینند و نام خود را از نام آن نت اصلی می گیرند. علاوه بر آن، در کنار نام نت اصلی که به جایآن آمده اند، یک پسوند (معمولاً دیِز یا بِمُل) هم می گیرند. در اطراف هر نت اصلی، یک یا دو نت فرعی وجود دارد. 

این صفحه را به اشتراک بزارید.
Share on Facebook
Share on X
Share on Telegram
Share on WhatsApp
Share on Linkdin
Share on Pinterest
نویسنده